Bezpečnosť vašich okien: Časť 1

Bezpečnosť vašich okien: Časť 1

Novinky

Vyhodíš ho dverami, vráti sa oknom – porekadlo,  ktoré pozná každý z nás. S týmto princípom sa stretávame v mnohých oblastiach nášho života, a rovnako to platí aj pokiaľ hovoríme o bezpečnosti nášho domova. Zamyslite sa – kadiaľ sa lupič dostane do vnútra nášho domu, ak nie dverami? Odpoveď už poznáte…

Správne zabezpečenie okien je rovnako dôležité, ako zabezpečenie dverí. V tomto článku sa pozrieme na to, čo sú hlavné riziká v bezpečnosti našich okien a nabudúce sa dozviete, ako vaše okná správne zabezpečiť, aby ste sa týmto rizikám vyhli.

A teraz už k hlavným rizikám…

  1. Viditeľnosť

Umiestnenie okien v dome alebo v byte je väčšinou otázkou estetiky a vkusu osoby, ktorá nehnuteľnosť stavia alebo navrhuje. Avšak pravdou je, že to, čo je esteticky pekné, vás môže urobiť veľmi zraniteľnými, pretože pokiaľ okná poskytujú dobrý výhľad do vnútra vášho domu alebo bytu, vystavujete sa veľkému riziku.

Bývajú prípady, v ktorých lupiči zasiahnu náhodne. Častejšie však lupiči svoj „záťah“ popredu plánujú a na správne naplánovanie akcie potrebujú informácie o vás a o vašom dennom režime. Ako to urobiť lepšie, ako vás nenápadne sledovať cez okno? Také jednoduché…

Okná, ktoré neznemožňujú viditeľnosť zvonku pre nás predstavujú veľké riziko. Nezabúdajte preto zakrývať svoje okná záclonami či závesmi.

  1. Ľahká dostupnosť zvonku

Ďalším kameňom úrazu, ktorý ide ruku v ruke s viditeľnosťou, je ľahká dostupnosť okien zvonku. Ide najmä o okná nachádzajúce sa na prízemí alebo inak dostupné (napríklad vďaka rebríkom apod.). Takéto okná nielen že umožňujú zlodejom „náhľad“ do nášho života, ale taktiež umožňujú jednoduchú fyzickú manipuláciu s oknom.

  1. Sklo

Materiál, z ktorého bývajú okná väčšinou vyrobené – sklo – so sebou nesie výhody, či už to, že nám umožňujú spojenie s okolitým svetom a tiež vyzerajú dobre (a jednoducho sme na ne zvyknutí). Sklo má však jednu obrovskú nevýhodu – nie je to váš najlepší priateľ, pokiaľ vám záleží na bezpečnosti vášho domova. Zlodej sklo v okamihu rozbije a navyše je priehľadné (viz. problém s viditeľnosťou). Sklo sa však dá zabezpečiť bezpečnostnými fóliami. 

  1. Uzatvárací mechanizmus

Ďalšou častou chybou v bezpečnosti okien je ich uzatvárací mechanizmus a zámok samotný. Každý už vie (a pokiaľ nie, mal by vedieť), že pri nasťahovaní sa do nového domu či bytu by mal v prvom rade vymeniť zámok od dverí – a rovnako by sme to mali urobiť aj pri oknách. Pokiaľ totiž uzatvárací mechanizmus vašich okien nie je efektívny, vaša bezpečnosť je na hrane. Preto sa oplatí zámky na oknách skontrolovať a patrične ich zabezpečiť.

 

  1. Absencia notifikačného systému

Notifikačný systém, ako napríklad bezpečnostný alarm, je rovnako dôležitý ako pri neoprávnenom vstupe dverami, tak aj oknami. Keď už lupiči predsa len vniknú dovnútra, nie je nič lepšie, ako byť na to upozornený. Taktiež efektívne sú aj bezpečnostné kamery, ktoré častokrát dokážu zlodejov pred plánovanou akciou odstrašiť.

 

Zabezpečenie okien pre ochranu vášho domova a rodiny

Koľkým bezpečnostným rizikám spomenutých v tomto článku vystavujete svoj domov a svojich najbližších vy? Zvýšte svoju bezpečnosť a vráti sa vám to mnohokrát. V LOCK Service ponúkame bezpečnostné riešenia pre okná tej najvyššej kvality a s ich výberom vám veľmi radi pomôžeme – a to úplne zadarmo.