Čo je bezpečnostná karta a ako zvyšuje moju bezpečnosť?

Čo je bezpečnostná karta a ako zvyšuje moju bezpečnosť?

Zabezpečovanie

Či už vlastníte firmu, prenajímate byt, alebo jednoducho chcete mať istotu, že od vášho domu nemá kľúč niekto neoprávnený, určite sa oplatí investovať do kvalitnej bezpečnostnej vložky, ku ktorej pre vyššiu bezpečnosť dostanete tiež bezpečnostnú kartu. Na čo táto bezpečnostná karta slúži a prečo je taká dôležitá z hľadiska bezpečnosti? To sa dozviete v tomto článku.

Čo je bezpečnostná karta a aký je jej význam?

Bezpečnostná karta, ktorú väčšinou dostanete pri kúpe kvalitných cylindrických vložiek, je v jednoduchosti akýmsi dokladom o tom, že ste majiteľom konkrétnej vložky a tým pádom máte oprávnenie na vytvorenie kópie kľúčov k tejto vložke. Keďže bez bezpečnostnej karty nie je možné vytvoriť duplikát kľúča, máte tak istotu, že nikto si kópiu kľúča nevytvorí bez vášho vedomia, čo býva jeden zo zásadných problémov v bezpečnosti.

Bezpečnostná karta obsahuje všetky údaje, ktoré sú potrebné pre vytvorenie nového kľúča (vrátane profilu a kombinácie zubov), a preto pri výrobe nového kľúča nie je potrebné poskytnúť ďalší kľúč – kópiu si teda môžete nechať vyrobiť aj v prípade, že ste všetky svoje kľúče stratili.

Kde si môžem nechať vyrobiť nový kľúč?

Možno sa pýtate – môžem si nechať urobiť kópiu kľúča v akomkoľvek zámočníctve? To záleží od toho, aký typ vložky a kľúča vlastníte.

Z hľadiska stupňa ochrany môžeme kľúče rozdeliť do 3 základných kategórií, ktoré sú nasledujúce:

  1. Základný profil kľúča – tieto sú bežné kľúče bez bezpečnostnej karty. Jeho kópiu vám vytvoria v hociktorom zámočníctve bez akejkoľvek potreby preukázania sa, že ste vlastníkom konkrétnej vložky.
  2. Voľne predajné kľúče s bezpečnostnou kartou – takýto kľúč vám vytvoria iba oprávnení zámočníci, ktorí majú na výrobu takto chránených kľúčov licenciu. Pri tvorbe duplikátu takéhoto kľúča je potrebné predložiť bezpečnostnú kartu.
  3. Špeciálne bezpečnostné kľúče – kľúč s unikátnym profilom vám na základe karty vyrobí iba priamy výrobca konkrétneho zámku.

Pozor, nie každá karta je bezpečnostná

Pri výbere vložky je potrebné si dať pozor na to, či karta, ktorú dostanete, je naozaj bezpečnostná. K niektorým vložkám obdržíte kartu, ktorá je často označovaná ako identifikačná či servisná karta. Na základe takejto karty si môžete dať vyrobiť nový kľúč, avšak nevzťahuje sa na ňu žiadna ochrana proti kopírovaniu – teda hocikto si môže bez vášho vedomia vytvoriť duplikát.

 Bezpečnostná cylindrická vložka EVVA s bezpečnostnou kartou

Pokiaľ aj vy túžite po maximálnej ochrane a istote, že váš kľúč si nemôže nikto skopírovať, v LOCK Service ste na správnej adrese. Z našej ponuky vám môžeme odporučiť napríklad bezpečnostnú cylindrickú vložku značky EVVA, ktorej kľúče sú chránené špeciálnymi patentovanými prvkami a vyrobiť ich duplikáty môžu iba oprávnený partneri spoločnosti EVVA, medzi ktoré patríme, samozrejme, aj my.