Trezor alebo sejf? Nie sú to synonymá.

Trezor alebo sejf? Nie sú to synonymá.

Zabezpečovanie

Chceli by ste čo najlepšie ochrániť svoje cennosti, ako sú peniaze, šperky, cenné papiere či dokumenty? Neviete sa rozhodnúť či to všetko ukryjete len pod posteľ alebo si zakúpite bezpečnostnú schránku? Sejf a trezor nepopisujú ten istý predmet, a preto je dôležité pred samotnou kúpou zvážiť ich výber.

Sejfy: bezpečnostné schránky

Sejfy sú charakteristické tým, že sú to len jednoplášťové, prípadne dvojplášťové bezpečnostné schránky, ktoré sú lacnejšej cenovej kategórie. Nespĺňajú certifikačné kritérium bezpečnosti a ich hmotnosť je oveľa nižšia než pri trezoroch. Rovnako sú sejfy charakteristické tým, že majú jednoduché uzamykanie, ktoré v prípade poškodenia viete jednoducho otvoriť. Otvárajú sa väčšinou kľúčom a je možné ich umiestniť kamkoľvek, napríklad aj do obytných vozňov. Sejfy sa využívajú skôr na zabezpečenie dokladov, menej hodnotných šperkov či hotovosti nižšej výšky. V porovnaní s trezormi sú menej kvalitnejšie, a preto ich cena je nižšia, avšak je možné nájsť aj kvalitnejšie sejfy za 200 €, ale ich cena závisí aj od objemu sejfu.

sejf

Trezory: vysoká ochrana majetku

Jedným z najväčších rozdielov medzi sejfom a trezorom je ten, že trezor musí spĺňať kritéria a požiadavky na to, aby získal Certifikát bezpečnostnej triedy podľa EN 1143-1. Tento certifikát hovorí o tom, že trezor prešiel testom odolnosti voči vlámaniu a trezor musí byť takto aj viditeľne označený. Ďalším rozdielom je samozrejme to, že tieto trezory sú lepšie oplášťované, sú ťažšie, drahšie a ich uzamykanie je vysoko bezpečné a zväčša elektronické s 3 – 4stranným uzamykacím mechanizmom. V závislosti od toho, čo si do neho chcete uložiť, sa trezory môžu rozlišovať. V prípade uloženia streliva alebo zbraní si zaobstarajte trezor na zbrane.  Rovnako sa trezory delia na tie, ktoré sú umiestnené v stene alebo nábytku, a teda ide o stenové trezorynábytkové trezory. Trezory sú vhodné najmä na úschovu vyššej peňažnej hotovosti, cenných dokumentov a papierov, ktoré si vyžadujú vyššiu ochranu, aby sa nedostali do tých nesprávnych rúk. Okrem iného sú trezory zväčša ohňovzdorné, čo je ich ďalšou výhodou.

trezor

V závislosti od toho, ako hodnotný majetok a cennosti si chcete zabezpečiť, si vyberte aj typ sejfu či trezoru. V prípade poškodenia trezoru sa nemusíte obávať toho, že by ste sa k cennostiam už nedostali. Stačí využiť služby bezpečnostných servisov, ktoré trezory repasujú, prípade opravujú ich uzamykací systém.